Duurzame energie groeit, aandeel stroom blijft stabiel, afschakelen verdubbelt

De hoeveelheid opgewekte duurzame energie groeide in het derde kwartaal 26 procent vergeleken met hetzelfde kwartaal 2024. Omdat fossiele centrales flink draaiden en er ook werd afgeschakeld, groeide het aandeel duurzame stroom maar een beetje. Dit blijkt uit de kwartaalcijfers van Energieopwek.nl De bronnen fluctueerden de afgelopen drie maanden. In september woei het meer dan het vergelijkbare kwartaal in 2024. Juli en augustus waren qua wind vergelijkbaar met vorig jaar. Deze twee maanden waren weer zonniger dan vorig jaar. Er werd een kleine 15 procent meer stroom opgewekt in deze twee maanden, ondanks dat de hoeveelheid afgeschakelde stroom uit zonne-energie met 70 procent toenam.

duurzame

Grafiek via nationaalklimaatplatform.nl

Aircopiek zorgt voor hoge prijzen

In deze zomer dook ook de aircopiek op. Tijdens de warme maanden draaiden de koelapparaten ‘s avonds op volle toeren. Op dat moment was er weinig zonnestroom en ook niet altijd genoeg windenergie. Daarom moesten de fossiele centrales bijspringen. Dat werd meteen goed zichtbaar in de prijs. Die spoot omhoog.

duurzame energie

Grafiek via nationaalklimaatplatform.nl

Opslag noodzakelijk

Hiermee wordt ook de noodzaak van opslag weer duidelijk. Tegenover het bijspringen van de fossiele centrales staan namelijk andere momenten van een overaanbod van duurzame stroom. Dat leidde tot een groei in afschakelen van zonnepanelen en windmolens. De hoeveelheid duurzame energie die hierdoor niet werd opgewekt lag zo’n 70 procent hoger dan een jaar geleden. Het ging van 4 PJ naar 9.5 PJ.

duurzame 3

Grafiek via nationaalklimaatplatform.nl

Hoeveelheid negatieve stroomprijzen blijft stijgen

Ondanks dat er in juli weinig uren met negatieve stroomprijzen bijkwamen, ligt de totale hoeveelheid uren met negatieve stroomprijzen dit jaar al op 538. Dit zijn ruim honderd uur meer dan op hetzelfde moment in 2024.

duurzame 4

Grafiek via nationaalklimaatplatform.nl

Groei aandeel duurzame stroom stagneert

Hoewel in absoute aantallen er meer duurzame stroom werd geproduceerd, bleef de groei van het aandeel duurzaam in de opwekmix beperkt tot 58 procent tegenover 56 procent in hetzelfde kwartaal in 2024. Hiervoor zijn twee oorzaken. De fossiele centrales stonden vaak aan om de zomerse avondpiek op te vangen en om aan de vraag uit het buitenland te voldoen. Daarnaast waren er ook momenten dat er werd afgeschakeld omdat er meer aanbod van duurzame stroom was dan vraag. Zonder dat afschakelen zou het aandeel harder gegroeid zijn naar 61 procent tegen 56 procent het vergelijkbare kwartaal vorig jaar.

In het Klimaatakkoord is afgesproken dat in 2030 70 procent van de stroom uit hernieuwbare bronnen komt. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) verwacht nu in de laatste Klimaat en Energie Verkenning (KEV) dat het op 60 procent zal uitkomen. In de raming van 2022 was dit 85 procent.

Bron: nationaalklimaatplatform.nl

 

Geef een reactie